Przyczyny łysienia i sposoby walki z nim

0
619
views

Łysienie to ogromny problem zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Atrakcyjny wygląd, witalność i młodość są jednoznacznie związane z bujną czupryną. Dlatego wielu osobom bardzo trudno jest zaakceptować fakt, że łysieją. Rzadkie, słabe i matowe włosy mogą być objawem wielu chorób, a samo łysienie w sobie jest także dolegliwością, której leczeniem zajmują się zarówno dermatolodzy, jak i trycholodzy – specjaliści od zdrowia włosów. Przyczyn łysienia jest wiele, tak też wiele jest metod walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Co istotne przyczyny łysienia u kobiet i u mężczyzn mogą się znacząco różnić.

Aż 60% mężczyzn, którzy po 50 roku życia nie mają na głowie włosów borykają się z tym problemem ze względu na obecność męskich hormonów płciowych. Za łysienie odpowiada pochodna testosteronu – dihydrotestosteronem. Działa on na mieszki włosów, które zamiast grubych i mocnych włosów, wytwarzają cienkie, delikatne włoski podobne bardzie do meszku pokrywającego czoło. Ten typ łysienia jest naturalnym procesem fizjologicznym, zaczyna się w wieku 16 – 20 lat i z czasem postępuje. Łysienie androgenowe, bo tak nazywa się to zjawisko, jest dziedziczne. Ten typ łysienia nie oznacza nadmiernego wypadania włosów – wypadają one z taką samą częstotliwością, jak u innych osób. Problemem jest to, że na miejsce włosów, które wypadły nie rosną nowe. Ten typ łysienia jest stosunkowo prosty do zdiagnozowania. Włosy zaczynają się przerzedzać na skroniach, tworząc zakola lub nad czołem i na szczycie głowy – są w tych miejscach o wiele delikatniejsze i słabsze. Natomiast z tyłu głowy pozostają one bujne i mocniejsze. Często zdarza się, że wraz z wypadaniem włosów pojawia się także łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież. Nadmierne wydzielanie łoju to także efekt działania męskich hormonów płciowych. Tłusta skóra jest pożywką dla drobnoustrojów, które dodatkowo przyśpieszają proces wypadania włosów. Dlatego pierwszym etapem w walce z łysieniem jest pozbycie się łupieżu oraz stosowanie szamponów, które hamują rozrost drobnoustrojów.

 

Do przyczyn łysienia zaliczana jest także palenie papierosów, stosowanie używek oraz nieprawidłowa dieta, która sprawia, że do organizmu nie są dostarczane niezbędne witaminy i mikroelementy odpowiedzialne również za porost włosów. Brak odpowiednich składników odżywczych przekłada się na brak budulca dla włosów, które wypadają i nie odrastają tak jak powinny.

 

Odrębną kategorią przyczyn wypadania włosów są choroby i skutki uboczne leczenia. Włosy wypadają u osób, które przechodzą chemioterapię, u tych, którzy przeszli operację wiążącą się z dużą utratą krwi oraz u ludzi zażywających antydepresanty. Przyczyną łysienia jest także nadmierny stres. W przypadku łysienie ze względu na stres czy skutki leczenia mówi się o telogenowym wypadaniu włosów, które jest zjawiskiem tymczasowym.

 

W przypadku kobiet przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być także niedoczynność lub przeciwnie – nadczynność tarczycy. Włosy u pań wypadają także w wyniku zmniejszenia poziomi estrogenu we krwi, takie sytuacje mają miejsce po przebytej ciąży, w trakcie i po menopauzie oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Rzadkim schorzeniem, leczy pojawiającym się także u kobiet jest androgenowe wypadanie włosów typu kobiecego, podobnie jak u mężczyzn jest to zjawisko dziedziczne i wiąże się z dużą ilością testosteronu w organizmie. Diagnozowanie i leczenie androgenowego wypadania włosów typu kobiecego jest bardzo skomplikowane i długotrwałe.

 

W zależności od przyczyn powstawania problemów z wypadaniem włosów zalecane są różnorodne terapie, które leczą łysienie. Skuteczność takiej terapii w dużej mierze jest zależna od prawidłowego zdiagnozowania przyczyn łysienie. W tym celu niezbędna jest konsultacja z lekarzem, a bardzo często również trichogram – badanie korzenia włosa. Po postawieniu diagnozy lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leków doustnych, miejscowych zewnętrznych oraz różnego typu zabiegi.

 

Przykładem takich zabiegów, które pobudzają porost włosów jest między innymi mezoterapia. Jest ona przeprowadzana w gabinetach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej oraz specjalistycznych ośrodkach leczenia łysienia. Istnieją różne formy mezoterapii: igłowa, bezigłowa oraz mikroigłowa. We wszystkich tych typach chodzi o wykonanie mikronakłuć, w tym przypadku na skórze głowy, aby wprowadzić do mieszków osocze bogatopłytkowe głowy. Kraków, Warszawa, Poznań – we wszystkich większych polskich miastach można spotkać gabinety wykonujące taki zabieg. Ta substancja wprowadzana w skórę głowy jest jednym z najefektywniejszych sposobów leczenia łysienia. Więcej na temat samego preparatu oraz dokładnie metody jego podawania możne przeczytać na – osocze bogatopłytkowe głowy https://centrumzdrowegowlosa.pl/. Do osiągnięcia zakładanego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

 

W leczeniu łysienia pomaga nie tylko osocze bogatopłytkowe głowy. Kraków jest miastem, gdzie można także poddać się zabiegom przeszczepu włosów. W przypadku zaawansowanych problemów z łysieniem niekiedy okazuje się to jedynym rozwiązaniem. W trakcie takiego zabiegu lekarze pobierają pojedyncze mieszki włosów z tej części głowy, w której jest ich dużo i przeszczepiają w przerzedzone okolice. Jest to jednorazowy zabieg, przy założeniu, że przeszczep się przyjmie.

Leczenie łysienia to także leczenie farmakologiczne. Na rynku dostępne są leki, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w DHT. Dzięki temu w organizmie nie wytwarza się duża ilość dihydrotestosteronu, co skutecznie zapobiega wypadaniu włosów. Jednak kuracja ta ma sens jedynie u młodych mężczyzn, u których proces łysienia dopiero się zaczyna. Leki zapobiegają wypadaniu włosów, ale nie odbudowują ubytków. Kuracja trwa według zaleceń lekarza.

Proces minimalizacji włosa mogą odwrócić płyny stosowane miejscowo na skórę głowy na bazie Minoxidilu. Substancja ta pobudza krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, poszerza też kanały potasowe odpowiedzialne za odżywanie włosa. Dzięki temu możliwe jest częściowe odwrócenie skutków łysienia. Taka kuracja trwa 12 miesięcy, dopiero wówczas widoczne są zadowalające rezultaty.