Soczewki kontaktowe w kilku wydaniach — jakie są rodzaje szkieł kontaktowych?

0
2391
views

Popularność soczewek kontaktowych jest w dzisiejszych czasach tak duża, że często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wiele osób nawet w najbliższym towarzystwie ma wadę wzroku. Szkła kontaktowe na łatwość stosowania, dostępność, stosunkowo niewielki koszt, a przede wszystkim ogromną wygodę, jaką zapewniają użytkownikom coraz częściej wypierają okulary korekcyjne w przypadku osób, które zdecydują się ich spróbować. Ilość rodzajów soczewek jest jednak ogromna, podobnie jak i kryteria ich podziału. Oto krótka instrukcja po świecie szkieł kontaktowych, która pozwoli łatwiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Soczewki kontaktowe — miękkie czy twarde?

Jednym z podstawowych kryterium podziału soczewek kontaktowych jest materiał, z jakich zostały one wyprodukowane. Pierwszym rodzajem są soczewki twarde, nazywane czasem sztywnymi. Jest to przykład nieco starszej technologii, dlatego też dzisiaj stosuje się je głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości korzystania z soczewek miękkich. Wyprodukowane przy użyciu szkła organicznego polimetakrylanu metylu, pomimo dobrej przepuszczalności tlenu są dosyć sztywne, a przez to często mało komfortowe w użyciu. Soczewki kontaktowe miękkie dzielą się z kolei na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Oba rodzaje są delikatniejsze i różnią się nieznacznie poziomem sztywności oraz stopniem przepuszczalności tlenu.

Podział soczewek kontaktowych ze względu na tryb noszenia

Kolejny podział szkieł kontaktowych oparty jest na trybie noszenia. Co to oznacza w praktyce? Otóż większość soczewek kontaktowych przeznaczonych jest do noszenia przez określony czas i wymagają szczególnej pielęgnacji. Wyjątkiem są jednak soczewki jednodniowe. Cały podział wygląda następująco:

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe — przeznaczone są do noszenia w ciągu 6-14 godzin dziennie, a następnie do wyrzucenia. Są to często wybierane szkła kontaktowe, ze względu na dużą wygodę, minimalne ryzyko infekcji oka i brak konieczności pielęgnacji.
  • Soczewki kontaktowe dwutygodniowe — szkła kontaktowe tego typu należy wymienić po czternastu dniach od ich otwarcia.
  • Soczewki kontaktowe miesięczne — najpopularniejszy rodzaj szkieł kontaktowych. Należy je wymienić po 30 dniach od otwarcia, a w międzyczasie, podobnie jak w przypadku szkieł dwutygodniowych, ściągać je na noc i pielęgnować za pomocą specjalnego płynu do soczewek.
  • Soczewki kontaktowe Night&Day – jest to specyficzny rodzaj soczewek stosowanych do ciągłego noszenia przez miesiąc, bez konieczności ściągania. Mimo to zaleca się jednak w miarę możliwości zdejmować je na noc, a także pielęgnować w odpowiedni sposób.
  • Soczewki kontaktowe roczne — inaczej nazywane konwencjonalnymi. Tego typu szkła kontaktowe to najstarszy z modeli i obecnie praktycznie się ich nie stosuje. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, kiedy nie ma możliwości korzystania z soczewek o innym trybie noszenia.

Podział soczewek kontaktowych pod względem zastosowania

Choć soczewki kontaktowe kojarzą się w pierwszej kolejności z alternatywą dla okularów, można rozróżnić ich zastosowanie bardziej szczegółowo. Pierwszą kategorią są rzeczywiście soczewki korekcyjne, których zadaniem jest skorygowanie wrodzonych oraz nabytych wad wzroku. 

Soczewki korekcyjne

W zależności od rodzaju problemu wyróżnia się soczewki kontaktowe sferyczne, przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów, toryczne, do korekcji astygmatyzmu oraz multifokalne, które stosuje się w przypadku tak zwanej starczej” wady wzroku, nabywanej wraz z wiekiem. 

Soczewki terapeutyczne

Innym rodzajem szkieł kontaktowych są soczewki lecznicze, będące swoistym opatrunkiem. Stosuje się je w przypadku różnorodnych chorób rogówki, a także po niektórych zabiegach, na przykład laserowej korekcji wzroku. 

Soczewki kosmetyczne

Ostatnim rodzajem są soczewki kontaktowe kosmetyczne. Najczęściej stosują je osoby, chcące zmienić lub podkreślić naturalną barwę tęczówki, jedynie ze względów estetycznych.