RTG zębów – kiedy trzeba je wykonać?

0
626
views

RTG zębów w Krakowie i innych miastach Polski wykonuje się codziennie w liczbie kilku tysięcy – jest to jedna z najczęściej wykonywanych diagnostyk w leczeniu stomatologicznym i nie tylko. Ta procedura radiologiczna jednak nie zawsze jest konieczna. Prześwietlenie zębów wykonuje się po to, by dentysta mógł zobaczyć, jak ułożone są zęby ale także ich korzenie. To badanie wykonuje się na świecie już od niemal wieku i stało się podstawą w diagnozie leczenia urazów tkanki kostnej, chrzęstnej i nie tylko! Kiedy wybrać się na RTG zębów? Jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Czym jest RTG zębów i kiedy je stosujemy?

 

Badanie RTG w tym RTG zębów w Krakowie (potocznie zwane prześwietlenie czy po prostu “rentgenem’) wykonuje się praktycznie przy każdy możliwym typie leczenia – nie tylko stomatologicznego. Stomatolog nie zawsze musi zlecić badanie pacjentowi – czasem pomoże wywiad z lekarzem i skutecznie dobrane leczenie już na miejscu. Jeśli dentysta chce wiedzieć więcej, a pacjent zmaga się z bólem czy przebarwieniem korony zębowej – to już są poważne sygnały ku temu, by RTG wykonać. Oczywiście rentgen zębów wykonuje się również w celach kontrolnych stanu zdrowia. W ten sposób najłatwiej sprawdzić skuteczność pewnych typów leczenia – pomaga lekarzowi w dalszym postępowaniu. Co ciekawe, RTG to standardowa procedura przed planowym usunięciem ósemki (czy też innego zęba) czy leczeniem kanałowym.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich

 

Zdjęcia rentgenowskie wykonane w czasie RTG mogą się różnić – wynika to z tego, że nie zawsze potrzebny jest obraz całej szczęki, ale jakiegoś miejsca, które zostało dotknięte chorobą. Pierwszym rodzajem jest zdjęcie punktowe, które zasięgiem obejmuje zaledwie kilka zębów. Dokładnie pokazuje źródło problemu (leczenie kanałowe, próchnica), może dzięki niemu zdiagnozować w bardzo prosty sposób stany stany zapalne. Drugim podstawowym rodzajem zdjęcia z RTG jest zdjęcie pantomograficzne, czyli po prostu panoramiczne ujęcie wszystkich zębów i korzeni, co umożliwia zaplanowanie leczenia. Oprócz tego mamy jeszcze do czynienia z najrzadziej stosowanym zdjęcie cefalometrycznym, czyli wykorzystywanym w ortodoncji. Oprócz zębów, zdjęcie pokazuje kości, tkanki miękkie czaszki, zatoki i zgryz. Dzięki temu wszelkie wady i krzywizny zostaną wykryte przez lekarza, który m.in. na podstawie zdjęcia dobierze aparat ortodontyczny, który wyprostuje zgryz czy zęby.

Przeciwwskazania do RTG

 

Robienie zdjęć na badaniu RTG odbywa się przy udziale promieniowania X – radioaktywnych izotopów. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia. Faktycznie każda dawka promieniowania naraża człowieka na jakieś ryzyko uszczerbku na zdrowiu, jednak dawki w tym wypadku są bezpieczne i nie zagrażają nikomu. Są przypadki, kiedy badania się unika. Kobiety w ciąży mogą poddać się badaniu tylko wtedy, gdy korzyść z przeprowadzenia zdjęcia jest większa niż ryzyko wad płodu. To samo dotyczy mniejszych dzieci, które powinny mieć takie badania jak najrzadziej to możliwe.