Kiedy warto iść do dietetyka i jak będzie wyglądała wizyta?

0
747
views
wizyta u dietetyka

Wiele osób obawia się wizyty u dietetyka, przede wszystkim ze względu na fakt, że trzeba będzie dokładnie opisać swój sposób odżywiania się, z którego nie zawsze jesteśmy dumni. Jednakże, dobry dietetyk nie jest od tego, aby nas oceniać- jego zadaniem jest wnikliwa analiza naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych, a także przygotowanie zaleceń pod kątem problemu, z jakim się do niego zgłaszamy. Projekt zdrowie to inicjatywa wspierająca powstawanie nowych gabinetów dietetycznych, do których można się zgłosić po to, aby specjaliści zajęli się naszym sposobem odżywiania się.

W jakiej sytuacji najczęściej wybieramy się do dietetyka?

Najbardziej oczywistą sytuacją wydaje się ta, w której chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ale nam się nie udaje, pomimo podejmowanego wysiłku. Czasem możemy nawet nie widzieć błędów, jakie popełniamy, które to finalnie oddalają nas od naszego celu zamiast nas do niego przybliżać. Podejmując się współpracy ze specjalistą takim jak dietetyk za pewne będziemy musieli skrupulatnie zacząć zapisywać wszystko, co spożywamy w ciągu dnia, a to często otwiera nam oczy na popełniane błędy czy też nieodpowiednie nawyki, które sprawiają, że nie chudniemy, a nawet przybieramy na wadze.

Jednakże, przejście na dietę redukcyjną nie jest jedynym powodem, dla którego udajemy się do dietetyka. Powodem mogą być też posiadane choroby, które znacząco obniżają naszą jakość życia. Tymczasem, odpowiednia dieta może sprawić, że nie będą one aż tak uciążliwe, a nawet może nam przedłużyć życie. Odpowiednio dopasowana dieta na pewno przyda się osobom z zaburzeniami hormonalnymi, tym, którzy mają cukrzycę, chore nerki, a także różne problemy ze strony układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego czy problemy z wątrobą. Do dietetyka często zwracają się także osoby, które trenują i które chciałyby zwiększyć objętość masy mięśniowej.

Jak się przygotować do wizyty u dietetyka?

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni gabinet, w którym umówiliśmy się na wizytę, warto wcześniej dopytać, co należy sobie przygotować na pierwsze spotkanie. Wiele gabinetów dietetycznych zamieszcza na swojej stronie internetową listę tego, co potrzebne. Jeśli nasz problem jest związany z jakimś schorzeniem- najlepiej będzie zabrać ze sobą także wyniki badań i dokumentację medyczną, która opisuje naszą dolegliwość. To pozwoli dietetykowi lepiej zorientować się w sytuacji i ułatwi mu dobór odpowiedniej diety. Musimy być przygotowani na to, że będziemy musieli prowadzić dzienniczek, w którym na bieżąco będziemy zapisywać wszystko to, co zjemy. Mowa tutaj także o zapisywaniu wszystkich napojów, a w przypadku posiłków trzeba będzie też uwzględnić sposób ich przygotowywania, który zawsze bardzo mocno warunkuje ich kaloryczność. Z każdą kolejną wizytą za pewne będzie nam coraz łatwiej wytrwać przy zaleceniach dietetyka, musimy mieć jednak taką świadomość, że wcale nie jest tak łatwo zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, które się kultywowało przez lata, a być może nawet i przez całe swoje życie. Wymaga to wiele pracy nad sobą i wewnętrznej motywacji.