LEK – Lekarski Egzamin Końcowy

0
683
views

Lekarskie Egzamin Końcowy jest to egzamin państwowy, konieczny do uzyskania prawa do wykonywania zawodu. Egzamin przeprowadzany jest dwa razy do roku, najczęściej we wrześniu i lutym, a terminy ogłaszane są co roku. Egzamin trwa 4 godzin o obejmuje 200 pytań testowych obejmujących takie dziedziny jak: choroby wewnętrzne, pediatrię, chirurgię, położnictwo i ginekologię, psychiatrię, medycynę rodzinną, medycynę ratunkową oraz intensywną terapię, bioetykę i prawo medyczne, orzecznictwo lekarskie oraz zdrowie publiczne.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest złożenie wniosku o przystąpienie do egzaminu, posiadanie tytułu lekarza (studenci nie mogą przystąpić do egzaminu), potwierdzenie uprawnień do wzięcia udziału w egzaminie w Okręgowej lub Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz wniesienie opłaty egzaminacyjnej w wysokości 100 zł.

Aby mieć pewność, że egzamin pójdzie prawidłowo lekarze chcący się do niego przygotować mogą skorzystać z bazy pytań i rozwiązań, którą publikuje Stowarzyszenie Młody Lekarz. Warto jednocześnie mieć świadomość, że dostęp wymaga założenia konta i wniesienia stosownej opłaty. Stowarzyszenie proponuje jednocześnie kursy przygotowawcze do egzaminu.

Lekarze, którzy pozytywnie zdają egzamin otrzymują świadectwo zdania tego egzaminu. Aby egzamin został zaliczony lekarz podchodzący do egzaminu musi uzyskać 56% maksymalnej liczby punktów. W przypadku niepowodzenia lub gdy egzaminowany nie jest zadowolony ze swojego wyniku do egzaminu można przystąpić powtórnie.