Fala uderzeniowa- czym jest i kiedy ją stosować?

0
831
views
zabieg fala uderzeniowa

Ten rodzaj terapii liczy sobie obecnie już około dwudziestu lat, jeśli mówimy o zastosowaniu fali uderzeniowej w kontekście fizjoterapii, a więc leczenia urazów układów ruchu. Czym tak naprawdę jest fala uderzeniowa? W fizjoterapii najczęściej stosuje się falę zogniskowaną, która koncentruje się w konkretnym miejscu, na które chcemy oddziaływać. Poza wybranym obszarem jej działanie jest znikome, co dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu można dokładnie sprecyzować. Fala, którą kierujemy na dane miejsce charakteryzuje się brakiem okresowości, ma wysoką amplitudę, a także skokowe ciśnienie. Jest to też fala o dużej prędkości- większej od fali akustycznej. Stąd też jej nazwa- dokładnie i precyzyjnie, z dużą szybkością i nieregularnością uderza w wybrane miejsce. Badania pokazują, że najbardziej skuteczne są fale niskoenergetyczne. W przypadku stosowania fal wysokoenergetycznych wzrasta bowiem ryzyko uszkodzenia ścięgien. Oprócz fali uderzeniowej, która jest zogniskowana, można również zastosować falę promieniście rozchodzącą się w tkankach.

Co daje nam zastosowanie zabiegu z falą uderzeniową?

Konkretne parametry takiego zabiegu zawsze powinny być dostosowane do specyfiki zdrowotnego problemu, jaki posiadamy. Aby taki zabieg zastosować- trzeba też mieć już odpowiednie wskazania. Cechą charakterystyczną działania fali uderzeniowej na organizm jest to, że zmniejsza dolegliwości bólowe. Pomaga także zmniejszać stan zapalny, a poprzez odpowiednią stymulację danego miejsca organizm dostaje sygnał do regeneracji. W efekcie regenerują się komórki i tkanki, a wszystko to w konsekwencji powstawania niewielkich mikrouszkodzeń w organizmie. Stosowanie fali uderzeniowej jest również polecane w przypadku skutecznego sposobu rozbijania złogów wapniowych.

Jednakże, aby zabieg mógł przynieść tak wiele korzyści- trzeba zastosować go w odpowiednim miejscu. Dlatego też bezpośrednio przed nim, jakże ważne jest odpowiednie umiejscowienie problemu. Diagnostyka może opierać się o badanie fizykalne, ale może też posiłkować się innymi metodami diagnostycznymi- badaniem USG, badaniem tomograficznym lub też fluoroskopią. Odpowiednie badanie z delikatnym uciskiem pozwala też precyzyjnie zlokalizować samą bolesność, a co za tym idzie- na to miejsce skierować falę uderzeniową. Sam zabieg zazwyczaj nie jest jednorazowy, a zakłada kilka sesji- najczęściej do 5 sesji w regularnych odstępach czasu. Dopiero w przypadku przewlekłych schorzeń zalecenie może być inne i pozwala nawet podwoić ilość zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej.

Więcej o zabiegu falą uderzeniową dowiesz się stąd: https://iclb.pl/zabiegi/fala-uderzeniowa/