Magnetoterapia jest zabiegiem, przy którym wykorzystuje się pole magnetyczne. Taka kuracja może być elementem szeroko pojętego procesu rehabilitacji, a więc zabiegów, które mają za zadanie przyspieszyć powrót do zdrowia osoby, która zmaga się z różnymi dolegliwościami, cierpi z powodu przewlekłych bólów lub jest po jakiś urazie lub poważnej kontuzji. W szczególności, oddziaływanie polem magnetycznym sprawdza się w leczeniu kości oraz stawów, a także pomaga w osteoporozie. Co ciekawe, oddziaływanie polem magnetycznym daje też dobre rezultaty przy leczeniu chorób kobiecych, pomaga leczyć choroby skóry, a także zmniejsza nadciśnienie tętnicze. Jak więc widać, istnieje bardzo wiele wskazań do tego, aby takim zabiegom się poddać w specjalistycznym gabinecie fizjoterapeutycznym na przykład: https://iclb.pl/zabiegi/magnetoterapia/
Niesamowite właściwości pola magnetycznego
Co jest tak fenomenalnego w oddziaływaniu pola magnetycznego na nasz organizm? Za pewne to, że jest ono w stanie przenikać przez komórki naszego ciała, a co za tym idzie może ono dostać się do tych komórek, do których dotarcie za pomocą innych metod fizjoterapii byłoby tak naprawdę niemożliwe. Dzięki oddziaływaniu pola magnetycznego można stymulować komórki do tego, aby wchłaniały więcej wartościowych substancji odżywczych. Drugą zaletą oddziaływania pola magnetycznego jest fakt, że komórki mogą efektywniej przyjmować i przyswajać tlen. W konsekwencji, dzięki magnetoterapii może zmniejszać dolegliwości bólowe, zadziałać przeciwzapalnie, a także spowodować zmniejszenie obrzęków występujących na ciele. Przyspieszony rozwój tkanki łącznej sprawia, że organizm może szybciej się zregenerować.
W jaki sposób poddać się zabiegowi?
Oczywiście, zabiegi wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem, a jeśli ten nie widzi żadnych przeciwwskazań- można rozpocząć terapię, która standardowo składa się z 10 zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pojedyncza sesja zazwyczaj nie trwa zbyt długo, nie trzeba się też do niej specjalnie przygotowywać. Przeciwwskazaniem do zabiegów jest posiadanie na stałe takich elementów, które mogą oddziaływać na pole magnetyczne- mowa tutaj na przykład o protezach. Podczas wykonywania zabiegu pacjent jest poddawany specjalnym impulsom. Mogą one być stałe lub dynamiczne, przy czym znacznie częściej praktykowane jest dawkowanie impulsów dynamicznych. Zabieg pozwala także wzmacniać nasz układ odpornościowy i jest pomocny dla osób, które uskarżają się na problemy z krążeniem. Redukuje też napięcie mięśni i może pomagać nawet w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych.